ulkucu-sanatcilar-yeni-albumler-tiklaulkucu-sehitler-ulku-ugruna-bolumufacebook-bozkurtlarfm-tikla twitter-bozkurtlarfm-tikla istek-hatti-ust-bozkurtlarfm

ulkucu-radyo-bozkurtlar-fm-9-yil-2018

İlham Aliyev, Türk Dizilerini Neden Yasakladı ?

Değerli dinleyenlerimiz şimdi sizleri güzel ve bir o kadarda düşündürücü bir yazı ile başbaşa bırakıyorum. Azerbaycan’da Türk dizilerinin yasaklanma sebebini açıklayan bir yazı bu ve bu yazı da WikiLeaks’te yayımlanan yeni belgeler ile, İlham Aliyev’in ABD ile olan ilişkileri, Türkiye ve Türklere bakış açısı ve İslam korkusu anlatılmış. Okuyalım değerli dostlarımız ve mutlaka yorumlarımızı paylaşalım. Herşey ortada değilmi ? İşte o Haber…

Azerbaycan’da Türk dizilerinin yasaklanma nedeninin, bugüne kadar açıklanandan farklı olduğu ortaya çıktı.

2008 yılı sonunda, Azerbaycan’ın RTÜK benzeri kurumu Milli Radyo Televizyon Şûrası, “televizyonlarda dizi, film ve programların Azerbaycan Türkçesi’nde yayımlanması” kararı almış, Türk dizilerini de bundan muaf tutmamıştı. Özel televizyon yetkilileri de, Türkiye Türkçesiyle ilgili konunun net olmadığına işaret edip, durum açıklığa kavuşturuluncaya dek Türk dizilerinin yayımlanmayacağını duyurmuştu.
WikiLeaks’te yayımlanan yeni belgeler, Türk dizilerine yönelik ambargonun kaynağının, doğrudan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev olduğunu gösterirken, esas nedeninse başörtüsü sorunu olduğunu kanıtladı. ABD Bakü Büyükelçiliği’nce hazırlanan 23 Ocak 2009 tarihli kriptoda, ABD’li yetkiliyle Aliyev arasında yapılan görüşmenin özetine yer veriliyor.
TÜRBANDAN RAHATSIZIZ
Aliyev bu görüşmede, Türk dizilerine yönelik ambargonun, “İslamcılık” korkusundan kaynaklandığını söyleyerek, dizilerde kadınların başörtüsüyle gösterilmesinin, kendilerini rahatsız ettiğini aktarıyor. Belgede, Aliyev’in şu sözlerine doğrudan atıf yapılıyor: “İranlılar, kadınlarını kapatırken gülüyoruz; ama insanlar, Türklerin de kadınlarını kapattıklarını görürse bu ciddiye alınabilir.” Aynı belgeye göre Aliyev, televizyon yöneticilerinden “gayrıresmi bir istek”te bulunarak, bundan sonra yayınlara başörtülü kadınların davet edilmemesini talep etmiş.

Bu Haber Doğru Haberin Adresi ETİK HABER’den alınmıştır

Etiketler: , , ,4 Yorum YAPILMIS “ İlham Aliyev, Türk Dizilerini Neden Yasakladı ? ” iCiN

 1. Alisait KARACA dedi ki:

  WikiLeaks denen güruhun hala neolduğu anlaşılmamışken üzerinde yüzlerce soru varken bu kaynağı göstermeniz geçerli bir kanıt olmayacaktır. aliyev ailesi türklük için tehlike olmakla beraber bunun birde diğer yönü vardır. malum GÜLEN kavminin okulları Kutsal Azerbaycan Topraklarında yasaklanmıştır. bunu öcünü almak isteyen hain samanyolu ve Gülen Kavminin yayın organları azerbaycana doğru savaş başlatmıştır. Türk Milliyetçiliğinin organlarınında bu gibi konulara biraz dikkat etmelerinde yarar vardır. Şeytan Aliyevi taşlarken diğer düşmanımızın eliyle yapmayalım aksi taktirde taşları karşıdaki karındaşlarımıza vurmuş olacağız. Saygılarımla.

 2. Coskun Mehdiyev dedi ki:

  Selam Bence bu WikiLeaks Yanlis Haberler Ortaya Suruyor Ve BUda Maonlarin Isidir Dunyayi Birbirine Katmak Istiyorlar Lutfen Iyi Dusunelim
  ____________________________________________________________________________
  Turkiye Azerbaycan Kardesdir
  Bunu Bozan Kallestir

 3. galip dedi ki:

  neden yaskladı çünkü türk dizileri dediğimiz dizilerin türklükle hiç alakası yok eskiden tiren geldiği zaman tiren dört ayaklı öküzler tiren seyrediyordu şimdi ise iki ayaklı insanlaaaaaarr tvde dizi seyrediyor !!!!

 4. kartal dedi ki:

  Sevgili dostlar bu haber doğrudur ve bende katılıyorum başörtü konusuna değil. Türkiye Türkçesi konusunda.
  Bakınız bir yüzünüzü doğuya çevirin Türk kandaşlarımızı dil bakımından anlamıyoruz neden sizce? Türkiye asimle edildi bunun için öz dilimize dönmek zorundayız. Yarın geç olur sonra kürtler gibi bizde başka millet olduğumuzu iddia edeceğiz. Dil bir milletin en kutsal hazinesidir. Onu korumak ve yaşatmak zorundayız.
  Saygılarımla.
Not: Yorumunuz uygun gorulur ise onaylanip yayinlanacaktir.

GENEL Kategorisindeki Diger Yazilar

ERDOĞAN HANÇERLİOĞLU – ÜLKÜCÜ ŞEHİT

ÜLKÜCÜ ŞEHİT ERDOĞAN... 


 • ulkucuradyo-2022
 • KIRIKKALE SUDE HALI YIKAMA

 • Haftanın Videosu

 • Son Yorumlar

 • DAVAM.AZ

  DAVAM AZ

 • FIRAT YILMAZ CAKIROĞLU

 • Populer Yazilar

  Ahmet Şafak’ın Annesi Vefat Etmiştir

  Değerli Sanatçımız,... 

  Ülkücü Şehitlerimiz Resimleri ve O günler

  ÜLKÜCÜ ŞEHİTLERİMİZ Ruhları... 

  Bozkurtlar Fm 1. Şiir Yarışması

  Sizlerden gelen istekler... 

  Kilise ve Papa Severlere Birkaç Not

  Kilise ve Papa Severlere... 

  Baglantilar

  

  YASAL UYARI:Bu sayfalarda yayinlanan hic bir yazi, gorsel, resim, analiz ve kullanicilara sunulan diger materyal izin alinmadan bir baska web sitesinde, yazili veya gorsel basin organlarinda yayinlanamaz. Bu sayfalarda yayinlanan bilgi, gorus, yorum, haber veya oneriler nedeniyle ortaya cikacak ticari kazanc veya kayiplardan sorumluluk kabul edilmez. Buradaki yazi, gorus ve yorumlar sayfa ziyaretcilerini veya sahislari sadece ve sadece bilgilendirme niteligi tasimaktadir.Bozkurtlar Fm Tum Yasal Haklarini Sakli Tutmaktadir.Yasal Uyariyi Dikkate Almayan Web Sitesi Sahipleri Hakkinda Bozkurtlar FM Avukati gerekli yasal islemleri baslatma hakkina sahiptir…

  RADYO BOZKURTLAR FM - SiZiN SESiNiZ SiZiN RADYONUZ 2009 - 2022 - turk-gokturkce-turk