Loading ...
ulkucu-sanatcilar-yeni-albumler-tiklaulkucu-sehitler-ulku-ugruna-bolumufacebook-bozkurtlarfm-tikla twitter-bozkurtlarfm-tikla istek-hatti-ust-bozkurtlarfm


Bu Nasıl Bir Hadise

Yazıyı Hazırlayan : Turkmenoglu

Sözleri Mehmet Akif Ersoy’a, bestesi Osman Zeki Üngör’e ait olan İstiklal Marşı’mız , 18 Mart 1921’de TBMM tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin Milli Marşı olarak kabul edilmiştir

Şu an söylenen şekliyle İstiklal Marşı’nın bestecisi Osman Zeki Üngör’dür.

Şiirin bestelenmesi için açılan yarışmaya 24 besteci katılmış, 1924 yılında Ankara’da toplanan seçici kurul, Ali Rıfat Çağatay’ın bestesini kabul etmiştir. Bu beste 1930 yılına kadar çalındıysa da 1930’da değiştirilerek, dönemin Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası şefi Osman Zeki Üngör’ün 1922’de hazırladığı bugünkü beste yürürlüğe konmuştur.

ABD’de Türkiye ,Çek Cumhuriye’ti hazırlık maçında çıplak sesle İstiklal Marşı’mızı okuyan Hadise hem müzik adamlarından hemde halktan büyük tepki aldı.

Sezen Cumhur Önal,Dünyanın hiç bir yerinde böyle kepazelik olmaz derken,bir çok müzik adamıda Hadise’nin detone olduğunu söylediler.

Böyle önemli bir maç öncesinde ve yurt dışında oynanan bir maç öncesi neden böyle bir şeye ihtiyac duyulmuştur,yada bu ihtiyacı kim duymuştur,bu ihtiyacı duyan kişi neden İstiklal Marşımızı ,Zeki Üngör Beyefendi’nin bestelediği şekliyle okuyacak birine müracaat etmemiştir de,Hadise’yi görevlendirmiştir?

Milli Marşımız bakınız yukarda yazdığımız gibi ”Sözleri Mehmet Akif Ersoy’a, bestesi Osman Zeki Üngör’e ait olan İstiklal Marşı’mız , 18 Mart 1921’de TBMM tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin Milli Marşı olarak kabul edilmiştir”…Sözleri ve Bestesi Büyük Türk Milleti’nin Kahramanlıkları ile dolu olan ve TBMM tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin Milli Marşı olarak kabul edilmiş Marşımızdan,Şehitlerimizin Kanlarıyla Yazılı,her okunuşunda ayağa kalkıp saygı duruşunda durduğumuz Marşımızın Sanki bir pop şarkısı gibi söylenmesini esefle kınıyor,ve bunun bir suç olduğunu buradan hatırlatmak ve suçluların bir an evvel cezalandırılmasını istiyoruz,Milli Marşı’mızdan bu tür hatalarla değil gururla ,övgüyle bahsetmek yazmak istiyoruz ve sizleri görmek,duymak istediğimiz İstiklal Marşımızla başbaşa bırakıyoruz..

Etiketler: ,3 Yorum YAPILMIS “ Bu Nasıl Bir Hadise ” iCiN

  1. Göktürk dedi ki:

    Teşekkürler….

  2. MeLiKSaH dedi ki:

    İstiklal marşımızın pop şarkısı gibi söylenmesi bence utanç verici, üzücü bir hadise 🙁    şiddetle kınıyorum..bence de sorumluları derhal cezalandırılmalı….

  3. Aybikem dedi ki:

    rezillikten baska birsey degildi.Milli Marşımıza saygı
Not: Yorumunuz uygun gorulur ise onaylanip yayinlanacaktir.

GENEL Kategorisindeki Diger Yazilar

Neşet Ertaş’ın 5. ölüm yıldönümü

TÜRKÜLERİN BABASI,... 

MALAZGİRT ZAFERİ’MİZİN 946. YILI KUTLU OLSUN

26 AĞUSTOS 1071 MALAZGİRT... 

ALİ BÜLENT ORKAN – 13 AĞUSTOS 1982

ÜLKÜCÜ ŞEHİT ALİ... Haftanın Videosu – EYLÜLLER

KÖŞE YAZARLARIMIZ

nihat_paran_kose_yazarlarimiz

asiyim_safak_kose_yazarlarimiz

DAVAM.AZ

DAVAM AZ

Get the Flash Player to see this player.

Populer Yazilar

Ahmet Şafak’ın Annesi Vefat Etmiştir

Değerli Sanatçımız,... 

Ülkücü Şehitlerimiz Resimleri ve O günler

ÜLKÜCÜ ŞEHİTLER Abdil... 

Bozkurtlar Fm 1. Şiir Yarışması

Sizlerden gelen istekler... 

Kilise ve Papa Severlere Birkaç Not

Kilise ve Papa Severlere... 

BaglantilarYASAL UYARI:Bu sayfalarda yayinlanan hic bir yazi, gorsel, resim, analiz ve kullanicilara sunulan diger materyal izin alinmadan bir baska web sitesinde, yazili veya gorsel basin organlarinda yayinlanamaz. Bu sayfalarda yayinlanan bilgi, gorus, yorum, haber veya oneriler nedeniyle ortaya cikacak ticari kazanc veya kayiplardan sorumluluk kabul edilmez. Buradaki yazi, gorus ve yorumlar sayfa ziyaretcilerini veya sahislari sadece ve sadece bilgilendirme niteligi tasimaktadir.Bozkurtlar Fm Tum Yasal Haklarini Sakli Tutmaktadir.Yasal Uyariyi Dikkate Almayan Web Sitesi Sahipleri Hakkinda Bozkurtlar FM Avukati gerekli yasal islemleri baslatma hakkina sahiptir...RADYO BOZKURTLAR FM - SiZiN SESiNiZ SiZiN RADYONUZ 2009-2017