ulkucu-sanatcilar-yeni-albumler-tiklaulkucu-sehitler-ulku-ugruna-bolumufacebook-bozkurtlarfm-tikla twitter-bozkurtlarfm-tikla istek-hatti-ust-bozkurtlarfm

ulkucu-radyo-bozkurtlar-fm-9-yil-2018

Kadir Turan Şiirleri, Hayatı, Video ve Resimleri

KADİR TURAN KİMDİR ?

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinin Çaykara köyünde dünyaya gelen Kadir Turan; “sanat miladım 1969 dur” derken, müzik, tiyatro ve edebiyat alanında ilk adımını attığı yıl olduğunu ifade etmektedir. Zira ilkokuldayken yazmış olduğu GURBET adlı oyunu yazmış, yönetmiş, müziğini, dekorunu ve sahnesini hazırlamıştır. Bu başarısından dolayı, o dönemin Şanlıurfa valisi sayın Kemal Gazezoğlu tarafından ödüllendirilmiştir.

1972 yılında tahsil görmekte olduğu Bandırma’da düzenlenen Marmara Bölgesi Ses Yarışmasında, Türk Halk Müziği alanında birinci seçilerek Ses Kralı ünvanını almıştır. Aynı yıl almış olduğu plak teklifini değerlendirerek, kurmuş olduğu müzik topluluğu ANADOLU FOLK DÖRTLÜSÜ grubuyla üç plak yapmıştır. aynı yıl, Bandırma’da faaliyet gösteren HUZAT Tiyatrosunda müzisyen ve oyuncu olarak eğitim görmüş ve çalışmıştır.

1975 yılında kendisine KARA ÇARŞAFLI GELİN filminde oynaması için teklif götürüldüğünde, idealist yanı baskın çıkmış ve teklifi merhum Hüseyin Peyda’nın ısrarlarına rağmen reddetmiştir. Aynı yıl Orhan Kemal’in 72. KOĞUŞ adlı oyununda rol almıştır. Halk ozanı olarak TURANİ ve ALP URUNGU mahlaslarını kullanan sanatçı Ceylanpınar ilçesi başta olmak üzere yurt genelinde haklı bir üne kavuşmuştu.

1979 yılında kamuda görev aldı. Memuriyet hayatı boyunca sanattan ve edebiyattan hiç kopmayan Kadir Turan, 1980-1981 yıllarında K.Maraş ilinde Edeler Müzik Kursu’nda ve Türkmen Türk Halk Müziği Dershanesinde, eğitim verdi. Bu arada Türk şiirinin anıt isimlerinden Bahattin Karakoç ile tanıştı ve uzun zaman birlikte oldu. Daha sonra Abdurrahim Karakoç ile kadim dostluk kuran Kadir Turan, “şiirde benim ustam Bahattin Karakoç’tur” der. l997 yılının Mayıs ayında Dolunay Şiir Günlerine katılan sanatçı, şair Bahattin Karakoç’a “ŞEYH-ÜL ŞUARA” ünvanını tebliğen sunmuş ve kabul görmüştür. Bu dönemde, yazı ve şiirleri Türk Edebiyatı, Töre, Konevi, Kültür ve Sanat, Erciyes, Yeni Düşünce adlı dergi ve gazetelerde yayınlanmıştır.

1986 yılında Erzuruma atanan Kadir Turan, üniversiteli gençlerle ve öğretim üyeleriyle bir araya gelerek MİNA Kültür ve Sanat Dergisi’nin çıkmasına öncülük etmiş, Mina dahil, öncü olduğu diğer dergi ve gazetelerden, Doğuda Hergün, Genç Dadaş ve Palandöken’de Kültür ve Sanat Yönetmeni olarak görev almıştır. Anılan dergi ve gazetelerde; Yunus Buğra Yılmaz, Ali Kafkasyalı, Necmettin Tozlu, Orhan Okay, Mustafa Kurt, Nurullah Genç gibi fikir, kültür ve edebiyat erbabı isimlerle uzun süre  çalışmıştır.

1990 yılında İstanbul’a atanan sanatçı, 1993 yılında ilk müzik albümü olan SABIR ile YÜREĞİM TETİKTEDİR adlı kitabını yayınlamıştır. Bu sırada Ortadoğu ve Kurultay gazetelerinde yazıları yayınlanmaya başlar. 1995 yılında da, SEVGİ DÜZENİ adlı ikinci albümü ile KİMLİĞİME DOKUNMAYIN adlı ikinci kitabı yayınlanır. Oyunculuk alanında Feza Film tarafından düzenlenen Oyunculuk okuluna kursiyer olarak bir süre katılmıştır. 1998 yılında henüz 42 yaşındayken kendi isteğiyle emekli olan Kadir Turan, 1999 yılında Adana’ya taşınmış ve Adana’da YENİSEY KÜLTÜR EVİ’ni açmıştır. Bu merkezde, tiyatro ve müzik eğitimini bizzat vermiştir. Çok alanlı bir kültür evi olan Yenisey’de kurmuş olduğu tiyatro grubuyla oyunlar yönetmiş, oynamış ve sahnelemiştir. İspinoz Kuşları, Misafir, Kadınlık Bizde Kalsın, Sürek Avı, İsa ile Musa, Becerikli Kanguru, Şarkıcı ve Vatan Yürekli Adam Süphan Emmi (tek kişilik oyun) sanatçının oynadığı, yönettiği ve sahnelediği oyunlardan bazılarıdır.

2003 yılında, “sevgilim” dediği İstanbul’a yeniden dönen Kadir Turan, yoğun dizi çalışmalarından dolayı tiyatrosunu ancak 2010 yılında faaliyete geçirebilmiş ve Sürek Avı ile Vatan Yürekli Adam Süphan Emmi (tek kişilik oyun) adlı oyunları çıkarmıştır.

Kurtlar Vadisi, Ezo Gelin, Vazgeç Gönlüm, Aşk Yakar, Aşk Bir Hayal, Sakarya-Fırat ve Ezel gibi daha bir çok dizide rol alan sanatçı, Mahpeyker, Ağlama Anne, Hastahane Önü, Kiralık Anne gibi sinema ve TV filmlerinde de rol almıştır. Ayrıca National Geographice TV için SCIENCE OF BELİEVE (İnancın Bilimi) adlı belgesel dizide Kudüs Valisi Caiphas (Kayfas) rolünü canlandırmıştır.

Hala İstanbul’da yaşayan Kadir Turan, oyunculuk, müzik, edebiyat ve fotoğraf sanatıyla iç içe kültür ve sanat alanında eserler üretmeye devam etmektedir.

Kendi deyimiyle; O artık “İSTANBUL’LU BİR URFALI” dır.

 

 VİDEOLARI İZLERKEN RADYO SESİNİ SAĞ ÜST BÖLÜMDEN KISINIZ

KADİR TURAN – VATANDIR ORASI – VİDEO

KADİR TURAN – OĞUL ŞİİRİ – VİDEO

KADİR TURAN ŞİİRLERİ

Eşikteki Adam

Banma ellerini ateşime, dokunma ve sus, öylece seyret…
Bırak gözlerine baka baka huzur içinde yanayım
Bende cehennemin adı; yârimin yokluğudur.
Cehennem yakadursun, ben yüreğinin eşiğinde donayım.

Ey Sevgili

Gecenin yüreğinden uyanıp
bölerek uykularımı lokma lokma
sana uyandım sevgili

yalnızlığımla kavgalarımda
yüreğimle sana dayandım sevgili

sen heyecanıma okyanuslar sunarken
tenindeki ter damlalarında yandım sevgili

gözlerimi ve yüreğimi getirdim sana
seversin diye aşka boyandım sevgili

ellerimde yüreğinin adresiyle
gönül kapında uyandım sevgili

ben seni anladım… anladım ama
kendimi ifadede zorlandım sevgili.

uzaksın… özlüyorum…
yoksun ya darlandım sevgili.

güvercin ürkekliğindeki yüreğine
aşkın gül olanını kardım sevgili

gözlerine gözlerimi
yüreğine yüreğimi bahşederken
genlerine genlerimi kardım sevgili.
 
Kadir Turan

Filistinli Çocuk

Ben,
Altıgen yıldızların gölgesinde
Hür dünyanın gözbebeklerinde
Kemikleri kırılan
Ve her zaman vurulan
Filistinli çocuğum.
Zulmün göverdiği yer benim ülkemdir
Onaysız infazlara alıştım.
Her kurşun darbesine,
Her kırılan kol sancısına
Bir sapanlık feryadımı harcarım.
/Kim işite, kim duya…/
Her düşen can karanfil olur açar
Rengi al, öfkesi al.
Gebe yarınlar doğum arifesinde,
B e k l i y o r u m…
Sancılarını, aldığım her kurşun yarasında
Hissediyorum.
Susuyorum, dilsiz şeytan misali.
Kime haykırsam? !
Neden gökyüzü mavi değil? !
Bayrağımın gölgesi düşmüyor üzerime
Neden? !
Yarınlara sabrım yok..!
Gün bugündür,
Gün bugün..!
İş olacağına değil,
Dediğime varmalı..!
Yarınlara sabrım yok..!

KANIM BİRGÜN SENİ BOĞAR İNSANLIK..!
Kadir TURAN

Kerkük’lüyem Men Özüm

Kerkük’lüyem men özüm
Kulak ver dinle sözüm
Aşretim Türk’e kurban
Evvel başta men özüm.

Kerkük’te yurtdaşım var
Kurban iste başım var
Döktüğün göz yaşında
Menim de göz yaşım var

Arakçin büryan üste
Koyaram dizim üste
Kerkük’ten selam gelmiş
Koyaram gözüm üste

Ahh, can bala, can bala!
Lal olsun dilim, ne dedi küstuv mene!

(Derleme)
 
Kadir Turan
 

Etiketler: , , , , , , , , , ,2 Yorum YAPILMIS “ Kadir Turan Şiirleri, Hayatı, Video ve Resimleri ” iCiN

 1. Cihan63 dedi ki:

  Allah razı olsun çok güzel şiirleriniz var hocam devamlı takip ediyorum sizi bozkurtlar fm de görmek büyük mutluluk inşallah şiirleriniz de bozkurtlar fm de kulaklarımızın pasını açacaktır saygılarımla

 2. Ahmet TURAN dedi ki:

  Allah razı olsun aradıgımı bulmaya çalıştım çalışıyorumda kısık seleriz biz bizzzzzzzzzzzzzzz ahmet turan denizliden ezan dinmez bayrak inmez bu vatan bölünmez bu vatanı satan esaletini satar biz satılmayız biz satılmayız bizim ocaklarımız var biz oralarda yetişdik delikanlılık bu budur memleketine sahib ol babadan ogula torunlara ben vatanıma ezanıma bayragıma sevdalıyım vatan sagolsun( anneler oyuna gelmeyin.)
Not: Yorumunuz uygun gorulur ise onaylanip yayinlanacaktir.

GENEL Kategorisindeki Diger Yazilar

ERDOĞAN HANÇERLİOĞLU – ÜLKÜCÜ ŞEHİT

ÜLKÜCÜ ŞEHİT ERDOĞAN... 

Ben AHMET KERSE – 31 OCAK 1983

TANIDINIZ MI ? 🇹🇷🤘🇹🇷Darağacında... 


 • ulkucuradyo-2022
 • KIRIKKALE SUDE HALI YIKAMA

 • Haftanın Videosu

 • Son Yorumlar

 • DAVAM.AZ

  DAVAM AZ

 • FIRAT YILMAZ CAKIROĞLU

 • Populer Yazilar

  Ahmet Şafak’ın Annesi Vefat Etmiştir

  Değerli Sanatçımız,... 

  Ülkücü Şehitlerimiz Resimleri ve O günler

  ÜLKÜCÜ ŞEHİTLERİMİZ Ruhları... 

  Bozkurtlar Fm 1. Şiir Yarışması

  Sizlerden gelen istekler... 

  Kilise ve Papa Severlere Birkaç Not

  Kilise ve Papa Severlere... 

  Baglantilar

  

  YASAL UYARI:Bu sayfalarda yayinlanan hic bir yazi, gorsel, resim, analiz ve kullanicilara sunulan diger materyal izin alinmadan bir baska web sitesinde, yazili veya gorsel basin organlarinda yayinlanamaz. Bu sayfalarda yayinlanan bilgi, gorus, yorum, haber veya oneriler nedeniyle ortaya cikacak ticari kazanc veya kayiplardan sorumluluk kabul edilmez. Buradaki yazi, gorus ve yorumlar sayfa ziyaretcilerini veya sahislari sadece ve sadece bilgilendirme niteligi tasimaktadir.Bozkurtlar Fm Tum Yasal Haklarini Sakli Tutmaktadir.Yasal Uyariyi Dikkate Almayan Web Sitesi Sahipleri Hakkinda Bozkurtlar FM Avukati gerekli yasal islemleri baslatma hakkina sahiptir…

  RADYO BOZKURTLAR FM - SiZiN SESiNiZ SiZiN RADYONUZ 2009 - 2022 - turk-gokturkce-turk