ulkucu-sanatcilar-yeni-albumler-tiklaulkucu-sehitler-ulku-ugruna-bolumufacebook-bozkurtlarfm-tikla twitter-bozkurtlarfm-tikla istek-hatti-ust-bozkurtlarfm

ulkucu-radyo-bozkurtlar-fm-9-yil-2018

Hepimiz Hocalı Hepimiz Türküz Mitingi

Hepimiz Hocalı Hepimiz Türküz Mitingi

1992 yılında Ermeniler tarafından Azerilere uygulanan soykırım niteliğindeki saldırıların 20. yıldönümünde Taksim meydanında miting düzenleniyor.

Tam 20 yıl önce, 25-26 Şubat 1992 tarihinde, Ermeniler, Hocalı’da yaşayan Azerbaycan Türkleri’ne karşı büyük bir katliam gerçekleştirdiler.

Hocalı’da yaşanan katliamın yıl dönümünde 26 Şubat 2012’de Saat 14’te İstanbul Taksim Meydanı’nda Yurtdışında Eğitim Alan ve Mezun Olmuş Azerbaycanlıların Uluslararası Forumu (ASAIF–Azerbaijani Students and Alumni International Forum) tarafından miting düzenlenecek.

ASAIF Başkanı: Taksim’de Onbinlerce Kişinin Katılımıyla Hocalı İçin Yürüyeceğiz

1news.com.tr’nin “Yurtdışında Eğitim Alan ve Mezun Olmuş Azerbaycanlıların Uluslararası Forumu” (ASAIF-Azerbaijani Students and Alumni International Forum) Başkanı Orhan Akberov ile yaptığı röportaj:

– 26 Şubat Hocalı Soykırımının yıldönümüdür. Yurtdışında eğitim alan ve mezun olmuş gençleri birleştiren bir örgüt olarak ne gibi etkinlikler düzenleyeceksiniz?

– 20. yüzyılda tüm dünyanın Yahudi soykırımından ve diğer soykırımlardan ders çıkardığını, herkesin ırkçılığın, milliyetçiliğin ve faşizmin zararını anladığını düşünüyordum. Ama görüyoruz ki, bir millet bu hayati mesajdan sonuç çıkaramamış. Bu da Ermeni milletidir. Dünya Yahudi soykırımını kınadığı gibi Hocalı soykırımından da büyük ders almalıdır. Çünkü Ermeni adlı virüs bugün dünyanın her yerinde var ve bugün “dost”, yarın soykırım yapan bir topluluk haline gelebilirler. Bu yıl bütün demokratik değerler çiğnenerek Fransa tarafından sözde Ermeni soykırımını inkar edenlere ceza verilmesini öngören yasa kabul edildi. Bu, bize modern tarihin en dehşetli ve vahşetli olan Hocalı soykırımını dünya kamuoyu tarafından kabul edilmesi hakkını veriyor. 613 sivilin vahşice katledilmesi, binden fazla insanın esir alınması ve 1 milyon Azerbaycan Türkünün mülteci durumuna düşmesi göz yumulacak olaylardan değil.

Hocalı soykırımı her bir Azerbaycanlının, Türkün, Azerbaycan’ı seven herkesin, sivil insanların en azından yaşama hakkını tanıyan ve ona saygı duyanların ortak faciasıdır. Bu faciayı anmakla, yas tutmakla katillerin cezalandırılmasını sağlayamayız. Birleşmeli ve bu faciayı Azerbaycan sınırlarından kenara çıkarmalıyız. Her yıl olduğu gibi bu yıl çeşitli ülkelerde dünya kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenleyeceğiz.

Her yıl bu amaçla dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan gençlerimiz bir araya gelerek çeşitli yollarla (e-mail göndermek, konferanslar, gösteriler, ziyaretler düzenlemek ve diğer çalışmalar) tanıtım çalışmaları yapmaktalar. Bu yıl da, bazı ülkelerde bununla ilgili gerekli etkinliklerin düzenlenmesi öngörülüyor. Litvanya, Letonya, İngiltere, Fransa, İtalya, Macaristan, İspanya, Hollanda, Belçika, Türkiye ve diğer ülkelerde tanıtım içerikli etkinlikler yapılacak. Fakat bu yıl Hocalı soykırımının Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından resmen tanınması için İstanbul’da on binlerin katılımı ile düzenleyeceğimiz yürüyüş üzerinde odaklanmış durumdayız. Diğer ülkelere baktığımız zaman, öğrencilerimiz eğitim aldıkları üniversitelerde yuvarlak masalar, konuşmalar ve diğer çeşitli eylemler düzenlemekle dünya kamuoyunun dikkatini bu olaya çekmeye çalışacaklar.

– İstanbul’da düzenlenecek yürüyüşe başka hangi kurumlar katılacak? Bu konuda size verilen desteği yeterli buluyor musunuz?

– Tabii bu konuda bizi destekliyorlar. Biz bu eylem konusunda her kesi bilgilendirmeye çalışacağız. Bu eylemi kendini Azerbaycanlı veya Türk sayan, damarında Türk kanı akan, vatanını seven, adaleti savunan herkes destekliyor. Siyasi görüşlerimize bakmaksızın, bu bizim ortak sorunumuz olduğunu her bir Türk anlıyor. Hocalı’da acımasızca katledilen 613 kişinin üzerimizde borcu var. İşte bunu herkes anlıyor. Bu nedenle Türkiye’de faaliyet gösteren öğrenci gençlik örgütlerinin, yerel kurumların, derneklerin, siyasi partilerin gençlik örgütlerinin ve hiçbir örgüt üyesi olmayan gençlerimizin ve soydaşlarımızın desteğini alıyoruz. Bu yüzden onlara çok teşekkür ederiz. Bu konuya verdikleri destekten dolayı özellikle lent.az ve APA Haber Ajansı Başkanı Vüsale Mahirkızı, Milletvekili Ganire Paşayeva, Milletvekili Ceyhun Osmanlı, Türkiye’de eğitim alan öğrencilerimiz, İstanbul ve diğer şehirlerde bulunan üniversite yöneticileri ve öğrenci gençlik örgütlerine, destek olan tüm kurumlara teşekkür ediyoruz. Elbette bu işte bize destek olan inandığımız, güvendiğimiz ve desteklerini her zaman yanımızda hissettiğimiz kardeş ülke Türkiye ve bu ülkede eğitim alan gençlerimize teşekkür ediyoruz.

İstanbul’da yapılacak olan eylemi ne şekilde organize etmeyi düşünüyorsunuz?

Eylem geniş bir kitleyi kapsayan yürüyüş şeklinde yapılacak. Bu eylemin Azerbaycan tarihinde yurt dışında düzenlenen en büyük ve gürültülü eylem olacağını umuyoruz. ASAİF olarak biz, bu konunu organize tarafını ve eyleme katılacak insanlara yüzlerce bayrak, sloganların yer alacağı poster ve diğer malzemeleri sağlamayı planlıyoruz. Bu eylem her bir Azerbaycanlının, Türkün ve kendisini Türk hisseden her bir insanın eylemidir. Bu bizim ortak ve dünya kamuoyuna iletmek istediğimiz iyileşmeyen bir yaramızdır. Bu eylemde tüm Azerbaycanlı gençlerin bir olacağına, bir amaç uğruna İstanbul’da, Taksim Meydanında tek yumruk olacaklarına eminim. Etkinlik flash-mob ile sona erecek.

Ayrıca etkinlik, bize destek olan yerli ve yabancı medyada da yayınlanacak. Etkinlik çerçevesinde oldukça farklı sloganlar atılacak. Örneğin; “Kalbimizde Hocalı-Hepimiz Karabağlı”, “Türkiye Bunu Tanı-Unutma Hocalıyı” gibi sloganlar duyurulacak.

Etkinliğin asıl amacı gereken canlı olarak dünya çapında sesimizi gereken makamlara duyurabilmektir. Bu yalnız organizatörlerin değil, aynı zamanda her birimizin amacı olmalıdır. “Güç birlikteliktedir” diyerek tek yumruk gibi bir bütün olmamız ve ortak hedeflerimize ulaşmamız gerekmektedir.

– Başka ülkelerde yaşayan soydaşlarımız bu etkinliğe nasıl katılabilir?

– Etkinliğin İstanbul’da yapılmasına rağmen dünyanın dört bir yanından herkes etkinlikte yer alabilir. Azerbaycan’dan çok sayıda gençlerimiz etkinliğe destek olmak için büyük bir heyetle İstanbul’a gidecekler.

Bunun yanı sıra Avrupa’da yaşayan ve eğitim alan öğrencilerimiz, aynı zamanda Türkiye’nin diğer bölgelerinde eğitim gören öğrencilerimiz de etkinliğe katılacaklar. Herkes Facebook sosyal ağındaki “TÜRKİYE BUNU TANI – UNUTMA HOCALIYI” sayfası ve twitterdeki @hepimizhocalili, @asaifpress adları üzerinden etkinliği takip edebilir, bunun dışında soru ve önerilerini hepimizhocalili@gmail.com adresine de gönderebilir. Bu etkinlik ASAIF’in adına yazılabilir, ama bu, her birimizin etkinliğidir.

HOCALI KATLİAMI’NDA NE OLMUŞTU?

Hocalı Katliamı, 25 Şubat 1992’de Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kentinde çok sayıda Azeri sivil, Ermeniler tarafından katledildi.

Azeri kaynaklarına ve Memorial Human Rights Center, Human Rights Watch ve diğer bazı uluslararası insan hakları kuruluşlarının bildirdiklerine göre katliam, Rus 366. Motorize Alayı’ın desteğindeki Ermeni silahlı kuvvetleri tarafından gerçekleştirilmişti.

Human Rights Watch, Hocalı Katliamını Dağlık Karabağ’ın işgalinden bu yana cereyan eden en kapsamlı soykırım olarak nitelendirmişti.

Azeri kayıplarının sayısı üzerinde tartışmalar devam etmekteyse de, 400 ila 1000 arasında oldukları genel kabul görmektedir.

Azerbaycan resmî kaynaklarının bildirdiği resmî rakam 613 sivil olup, bunların 106’sı kadın ve 83’ü çocuktu.

SAVUNMASIZ HOCALI

Yukarı Karabağ bölgesinin en önemli tepelerinden birisinde olan Hocalı köyü stratejik olarak Ermenistan Silahlı Kuvvetleri için askeri bir hedef niteliğinde idi. Hocalı stratejik olarak Karabağ dağ silsilesinde Ağdam-Şuşa, Eskeran-Hankendi yollarının üzerinde yerleşmektedir. Hocalı’nın coğrafi-stratejik konumu Ermeni silahlı birliklerinin buraya saldırmasına müsaitti. Hocalı Hankendi’nden 10 km uzaklıkta güneydoğusundadır. Karabağ’daki tek havaalanı Hocalı’dadır.

1992 Şubatı’nın ikinci yarısından itibaren Hocalı, Ermeni silahlı birliklerinin ablukasına alınmış ve her gün toplardan, ağır makineli silahlarla bombalanmıştır.

Hocalı kasabası 26 Şubat 1992 tarihinde tehcire maruz kalmış ve kasaba tamamıyla yok edilmiştir.

Hocalı bu katliamın yaşandığı sırada Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin koruması altında değildi ve tamamen savunmasız bir durumdaydı.

Hocalı da dağınık halde elinde hafif silahlar bulunan 150 kişi bulunmaktaydı. Azerbaycan silahlı kuvvetleri Hocalı halkına yardım edemedi, hatta uzun süre cesetlerin alınması bile mümkün olmadı.

Ermenistan Silahlı Kuvvetleri köyü üç yönden kuşatmış, helikopter ve ağır silahların yardımı ile önce köyü bombalamış ve ardından da köye girerek katliam yapmıştır.

Hocalı işgal edilerek ve neredeyse tamamen yok edilerek bölgedeki çözülme hızlandırılmış oldu.

KÜÇÜK-BÜYÜK AYRIMI GÖZETİLMEDİ

Ermenistan Silahlı Kuvvetleri 1992 yılının 25 Şubatı 26 Şubata bağlayan gecede bölgedeki 366. Alayın da desteği ile önce giriş ve çıkışını kapadığı Hocalı köyünde sivil, kadın, çocuk, yaşlı ayırımı yapmadan resmi rakamlara göre 613 kişiyi katletmişlerdir.

Katledilenlerin 83’ü çocuk, 106’sı kadın ve 7’ten fazlası ise yaşlıydı.

Normalde en şiddetli savaşlarda dahi savaş dışında tutulan, dokunulmayan bu kesime Ermeniler yaşlı, kadın ve çocuk demeden acımasız işkenceler yaparak katletmiştir.

Bu katliamdan toplam 487 kişi ağır yaralı olarak kurtulmuştur.

1275 kişi ise rehin alınmış ve 150 kişi ise kaybolmuştur. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde cesetlerin birçoğunun yakıldığı, gözlerinin oyulduğu, kulakları, burunları ve kafaları ile vücutlarının çeşitli uzuvlarının kesildiği görülmüştür.

Aynı vahşetten hamile kadınlar ve çocuklar bile nasibini almıştır.

Ermeni güçleri 1992 yılının 25 Şubatı 26 Şubat’ta bağlayan gecede bölgedeki 366. Alayın da desteği ile önce giriş ve çıkışını kapadığı Hocalı kasabasında, Azeri resmî rakamlarına göre, 83 çocuk, 106 kadın ve 70’den fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 sakin öldürülmüş, toplam 487 kişi ağır yaralanmıştır. 1275 kişi …ise rehin alınmış ve 150 kişi ise kaybolmuştur. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde cesetlerin birçoğunun yakıldığı, gözlerinin oyulduğu, başları kesildiği görülmüştür. Hamile kadınlar ve çocuklar bile bundan nasibini almıştır.

Bu Haber Doğru Haberin Adresi EtikHaber’den Alınmıştır

 

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,1 Yorum YAPILMIS “ Hepimiz Hocalı Hepimiz Türküz Mitingi ” iCiN

 1. Ülkühan Bilgin dedi ki:

  Bu mitinge damarlarında TÜRK KANI TAŞIYAN VE NE MUTLU TÜRK’üm diyen herkes katılmalı yıllardır süre gelen TÜRK MİLLETİNE YAPILAN ZULUMLAR yabancılar tarafından ne hikmetse hep göz ardı edilmiş ve yok sayılmıştı ve halada TÜRK MİLLETİNE olan düşmanlıkları yüzünden halada devam ediyor. Bunun sebebi taaa osmanlıya kadar dayanıyor şu dünya üzerindeki TÜRKLERİ yok etmek isteyen ve herseferinde hüsrana uğramış yabancı ülkelerinin yenilgilerini kabul edememenin hazımsızlığı günümüze kadar geldiği içindirki TÜRKLERE yapılanlar yok sayılmıştır. Bu mitinge katılımla TÜRKLERİN NE BÜYÜK BİR MİLLET ve yine kendilerine yapılan haksızlıklarda zulumlerde bir araya gelip yine TEK YUMRUK TEK VUCUT olduklarının bir kanıtı olacaktır. Şunu herkes bilsinki bizdeki bu İMAN GÜCÜ VATAN BAYRAK SEVGİSİ OLDUKÇA Kİ HEP OLACAKTIR NE BU MİLLETİ BÖLMEYİ BAŞARACAKLAR NEDE BU ÜLKEYİ DÜNYA HARİTASINDAN SİLEBİLECEKLER. BU ÜLKE BU BAYRAK BU MİLLET KIYAMATE KADAR kendisine düşman olanların KORKULU RÜYASI OLMAYA DEVAM EDECEKTİR. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE….
Not: Yorumunuz uygun gorulur ise onaylanip yayinlanacaktir.

AZERBAYCAN-HOCALI KATLİAMI,GENEL Kategorisindeki Diger Yazilar

ERDOĞAN HANÇERLİOĞLU – ÜLKÜCÜ ŞEHİT

ÜLKÜCÜ ŞEHİT ERDOĞAN... 


 • ulkucuradyo-2022
 • KIRIKKALE SUDE HALI YIKAMA

 • Haftanın Videosu

 • Son Yorumlar

 • DAVAM.AZ

  DAVAM AZ

 • FIRAT YILMAZ CAKIROĞLU

 • Populer Yazilar

  Ahmet Şafak’ın Annesi Vefat Etmiştir

  Değerli Sanatçımız,... 

  Ülkücü Şehitlerimiz Resimleri ve O günler

  ÜLKÜCÜ ŞEHİTLERİMİZ Ruhları... 

  Bozkurtlar Fm 1. Şiir Yarışması

  Sizlerden gelen istekler... 

  Kilise ve Papa Severlere Birkaç Not

  Kilise ve Papa Severlere... 

  Rastgele Yazilar

  ATİLLA YILMAZ RESİMLERİ-ÜLKÜCÜ SANATÇIMIZ

  ATİLLA YILMAZ RESİMLERİ-ÜLKÜCÜ... 

  CANLI YAYIN – Nükredit Ozan Ünsal – 3 Aralık 2011

  İŞTE BEKLENEN AN GELDİ NÜKREDİT... 

  Konser ve Geceleriniz için Bozkurtlar Fm

  Konser ve Geceleriniz... 

  Baglantilar

  

  YASAL UYARI:Bu sayfalarda yayinlanan hic bir yazi, gorsel, resim, analiz ve kullanicilara sunulan diger materyal izin alinmadan bir baska web sitesinde, yazili veya gorsel basin organlarinda yayinlanamaz. Bu sayfalarda yayinlanan bilgi, gorus, yorum, haber veya oneriler nedeniyle ortaya cikacak ticari kazanc veya kayiplardan sorumluluk kabul edilmez. Buradaki yazi, gorus ve yorumlar sayfa ziyaretcilerini veya sahislari sadece ve sadece bilgilendirme niteligi tasimaktadir.Bozkurtlar Fm Tum Yasal Haklarini Sakli Tutmaktadir.Yasal Uyariyi Dikkate Almayan Web Sitesi Sahipleri Hakkinda Bozkurtlar FM Avukati gerekli yasal islemleri baslatma hakkina sahiptir…

  RADYO BOZKURTLAR FM - SiZiN SESiNiZ SiZiN RADYONUZ 2009 - 2022 - turk-gokturkce-turk