ulkucu-sanatcilar-yeni-albumler-tikla ulkucu-sehitler-ulku-ugruna-bolumu Radyo-android-uygulamasi-bozkurtlarfm-tikla Karadeniz Müzikleri

REKLAM ALANI UST-1

Hocalı Katliamı 26 Şubat 1992, Ermenistan’ ın yaptığı Hocalı Katliamı’nı Unutma Unutturma

26 ŞUBAT 1992 – HOCALI KATLİAMI

UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ

“Halkımızın kahraman, yiğit evlatları topraklarımızın savunulması uğruna çarpışarak şehit oldular. Ancak bütün bu tarihin içinde Hocalı faciasının özel yeri var. O da ondan ibaretdi ki, bir yandan bu, her bir Hocalı sakininin kendi toprağına, milletine, vatanına sadakatliliğinin örneğidir. İkinci yandan da Ermenistan’ın milliyetçi, vahşi kuvvetleri tarafından Azerbaycan’a karşı yapılan soykırımda – vahşetin görülmemiş bir tezahürüdür. ”
Haydar Aliyev

Çeviren : Turkmenoglu

Küçük Resimleri Büyütmek için Resmin Üzerine Tıklayınız

1988 yılında başlayan Ermenistan-Azerbaycan, Dağlık Karabağ sorunu tarihinde en müthiş olaylardan biri Hocalı’da yaşanan soykırım oldu. Bu olay yirminci yüzyılın en korkunç ve acımasız facialarından biridir. Hocalı faciası tarihte bizce bilinen Babiyar, Xatın, Liditse, Sonqimı faciaları ile aynı düzeyde bulunuyor.

Hocalı faciası iki yüz yıla yakın bir süredir Ermeni şovenist-milliyettçileri tarafından Azerilere karşı düzenli olarak gerçekleştirilen etnik temizlik ve soykırım politikasının devamı ve en kanlı sayfasıdır. Kendi çapında ve dehşetlerine göre dünya tarihinde benzeri az bulunan Hocalı soykırımını yapmakla Ermeni şovanistleri ve ideologları amaçlarını gösterdiler. Amaç Dağlık Karabağ’ı ve diğer Azerbaycan topraklarını ele geçirmek, halkımızın bağımsızlık ve toprak bütünlüğü için mücadele azmini kırmaktı. Fakat menfur düşman kendi niyetlerine ulaşamadı. Doğru, trajedi bütün Azerbaycan halkını sarsmış, Hocalı sakinlerine onulmaz yaralar, manevi darbeler vurmuştur. Fakat Hocalı’lar hatta acımasız soykırım gününde de kendilerini asıl kahraman gibi yapmış, Ermeni-Sovyet askeri birleşmelerine karşı eşit olmayan savaşta Yigitlikle savaşmış, düşman karşısında eğilmemiş, halkımızın kahramanlık tarihine şerefli sayfalar yazmışlardır.

Ermeni birliklerinin vahşeti sonucunda 613 kişi şehit, 487 kişi sakat kalmış, 1275 kişi Hocalı Halkı – yaşlılar, çocuklar, kadınlar esir alınarak akıl almaz Ermeni zulmüne, hakaretlere ve  maruz kalmışlardır. 150 kişinin sonu ise hala belli değildir. Şehit olanların 106 sı kadın, 63 ü  ise çocuklar olmuştur, 76 kişi ise ergenlik dönemine ulaşmamış erkek ve kızlardır. 8 aile bütünüyle imha edilmiş, 24 çocuk ana ve babasını , 130 çocuk çocuk ise ana veya babasından  birini kaybetmiştir. Şehit olanların sadece 335 i toprağa verilmiştir. 200 kişinin ayakları soğuktan kangren olmuş, 1000 kişiden fazla Hocalı sakini ise çeşitli yerlerinden yaralanmışlardır.

Bu cinayette 56 kişi canice ve vahşice katledilmiştir.
• Diri diri yakılmış,
Başları kesilmiş,
Kafalarının derisi soyulmuş,
Bebeklerin gözleri çıkarılmış,
Kasatura ile hamile kadınların karınları yarılmıştır.
Ölüler üzerinde dile getirilmesi mümkün olmayan kalleşce eziyetler yapılmıştır.
Ve bu vahşet ve Katliam’ın resimleri tüm dünyaca bilinmekte ve görülmektedir

 

Hocalı katliamına tanık olan ve daha sonra Beyrut’a yerleşen Ermeni gazeteci Daud Kheyriyan, ‘For the Sake of Cross’ (Haçın Hatırı İçin) isimli kitabında (Sayfa: 62-63) vahşeti şöyle anlatıyor: ”…Gaflan denen ve ölülerin yakılmasıyla görevli Ermeni grup, Hocalı’nın 1 kilometre batısında bir yere 2 Mart günü 100 Azeri ölüsünü getirip yığdı. Son kamyonda 10 yaşında bir kız çocuğu gördüm. Başından ve elinden yaralıydı. Yüzü morarmıştı. Soğuğa, açlığa ve yaralarına rağmen hálá yaşıyordu. Çok az nefes alabiliyordu. Gözlerini ölüm korkusu sarmıştı. O sırada Tigranyan isimli bir asker onu tuttuğu gibi öteki cesetlerin üstüne fırlattı. Sonra tüm cesetleri yaktılar. Bana sanki yanmakta olan ölü bedenler arasından bir çığlık işittim gibi geldi. Yapabileceğim bir şey yoktu. Ben Şuşa’ya döndüm. Onlar Haç’ın hatırı için savaşa devam ettiler.”

Hocalı faciasının acı sonuçlarını herkes bilmeli ve daima akılda kalmalıdır: 26 Şubat 1992 gecesi olanların adını ister ‘soykırım’ koyun, isterseniz bu vahşete ‘katliam’ deyin, ama Hocalı’da olanları asla unutmayın…

 

Son Günlerde bazı basın kuruluşlarında ve kamuoyunda  Ermenistan’a ilişkin olumlu açıklamalar yapılmakta ve “Sözde Ermeni Soykırımı” iddialarının arkasında Ermenistan’ın olmadığı yalanları söylenmektedir.
Türkiye’yi ‘Sözde Ermeni Soykırımı iddiaları ile köşeye sıkıştırmak isteyen ülkelerle karşılıklı çıkar ilişkisi içinde olan Ermenistan, dış politika hedefinin ‘Sözde Ermeni Soykırımı’ iddialarını Türk Devletine kabul ettirmek olarak belirlemiştir. Ermenistan’daki okul duvarlarında asılan haritalarda ülkemizin 12 ili de yer almaktadır. Ermenistan’ın bayrağında Türkiye hudutları içindeki Ağrı Dağının resmi de vardır, Ermenistan Milli Marşında “topraklarımız işgal altında, bu toprakları azat etmek için ölün öldürün” denmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Ermenistan politikasına ilişkin vereceği her kararın kardeş ve dost Azerbaycan’a hiçbir şekilde zarar vermeyecek, incitmeyecek ve rencide etmeyecek kararlar olmasını ummaktayız.
Bu katliamda şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyor, kardeşlerimizin bir gün Karabağ’da, kendi topraklarında özgürce yaşabilmesini umut ediyoruz.

Hocalı Katliamı’nı unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız. Bozkurtlar Fm olarak Kardeş ve Can Azerbaycan’ımıza, Şehit Ailelerimize ve Şehit yakınlarımıza Allahtan Rahmet diliyor acılarını tüm kalbimizle paylaşıyoruz…

     

 
RADYO BOZKURTLAR FM     

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,5 Yorum YAPILMIS “ Hocalı Katliamı 26 Şubat 1992, Ermenistan’ ın yaptığı Hocalı Katliamı’nı Unutma Unutturma ” iCiN

 1. Asena dedi ki:

  İNSAN MI BUNLAR ALLAH KORKUSU YOKMU BUNLARDA
  NE DESEM AZ YÜCE ALLAH BUNLARA YAPACAĞINI BİLİR
  ALLAHA HAVALE EDELİM…
  CEHHENNEM AZABINI BİLMİYORLAR…

  ALLAH TÜRK MİLLETİNİ KORUSUN BU İ…LERDEN

 2. Vatandas dedi ki:

  Nasıl ınsanlık bu ya ınsanlık denmez artık zaten hayvan desem hayvanlarada hakaret etmıs oluorum sadece 1 ermenı öldu ve mılyonlarca ınsan Türk oldukları halde hepımız ermenıyız dıye bağırdı fakat daha oncekı yıllrda ermenı Türk soykırımı yuzunden bırsuru Turk ınanımız öldu ve bır Allhın kuluda cıkıp biz TÜRK’ÜZ demedı gunlerce hatta senesınde bıle tvlerde yayınlanmadı ne bıcım ınsanlık bu anlamıorum

 3. KIZILKURT dedi ki:

  Unutmak Tükenmektir Unutulmayan Kinimiz Kanımız Öcümüz var Kinini Kanını Öcünü unutan Türk Kahrolsun… Ekmek kavgasında benliğimizi unuttuk. Aclık sefaletle uğraşır olduk. Savaşmak neymiş unuttuk unuttuk. Türk’üm demekten utanır olduk…

  İsmail Kürşad AVCI
  KIZILKURT

 4. Ulkucugenc dedi ki:

  Bunlar dinsiz imansiz, vicdansiz serefsizlerdir.
  Ermenisi, Yunani, Israillisi ne fark eder hepsi birbirinden serefsiz namussuz vicdansiz.
  Bu Katliami, soykirimi hic bir zaman, Asla ama Asla unutmayacagiz, unutturmayacagiz!
  Rabbim yardima ihtiyaci olan kardeslerimize yardimci olsun .
  Allah Müslüman Türk’ü Korusun ve Yüceltsin.

 5. VATAN_TURAN dedi ki:

  BU VAHŞET ANLATILMAZ HOCALI KATLİAMI 19. YILINDA TÜM ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ.MEKANLARI CENNET OLSUN.
Not: Yorumunuz uygun gorulur ise onaylanip yayinlanacaktir.

AZERBAYCAN-HOCALI KATLİAMI,GENEL Kategorisindeki Diger Yazilar

Orhun Yazıtları – Göktürk Devletleri

ORHUN YAZITLARI  KÖKTÜRK... 

HÜSEYİN COŞKUN Ülkücü Şehit 12 Aralık 1979

ÜLKÜCÜ ŞEHİT HÜSEYİN... 

HÜSEYİN GÖNEN Ülkücü Şehit 10 Aralık 1978

ÜLKÜCÜ ŞEHİT HÜSEYİN... 

İLHAMİ GÖKKOCA -Ülkücü Şehit 21 Kasım 1979

ÜLKÜCÜ ŞEHİT İLHAMİ... 

Hüseyin Nihal ATSIZ Hayatı

HÜSEYİN NİHAL ATSIZ... 


 • REKLAM ALANI 240X500 SAG

 • FIRAT YILMAZ CAKIROĞLU

 • REKLAM ALANI SAG 240X250

 • Baglantilar

  

  RADYO BOZKURTLAR FM - SiZiN SESiNiZ SiZiN RADYONUZ 2009 - 2024 - turk-gokturkce-turk