ulkucu-sanatcilar-yeni-albumler-tikla ulkucu-sehitler-ulku-ugruna-bolumu Radyo-android-uygulamasi-bozkurtlarfm-tikla Karadeniz Müzikleri

REKLAM ALANI UST-1

Taşkent Nerede ? Taşkent Tarihi

 Taşkent, Özbekistan’ın en modern şehirlerinden biridir. Şehir, İslam ve Sovyet kültürlerinin sentezlenmesiyle ortaya çıkan benzersiz mimari yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Ülkenin uluslararası tek havalimanı ve metrosu Taşkent’te bulunmaktadır. Özbekistan’ın Başkenti ve 2.8 milyon nüfusu ile en büyük şehiridir. Taşkent Özbekistan – Kazakistan sınırından sadece 34 kilometre uzaklıkta sıkça yağış alan bir ovada kurulu düyaca ünlü antik bir şehirdir. Başkenti Taşkent olan Özbekistan topraklarında Semerkant, Buhara ve Hiva gibi şehirler yüzyıllar boyunca Türk-İslam medeniyetine beşiklik etti. Orta Asya’nın merkezinde bulunan ve çoğunluğu Müslüman olan Özbekistan’ın komşuları Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Afganistan ve Türkmenistan.

2200 yaşında olan Taşkent, Özbekistan’daki diğer şehirlere göre daha yenidir. İslam kültürüyle tanışmadan önce Taşkent’in adının “Chach” olarak anıldığı bilinmektedir. Taşkent’in kuruluşu ise M.Ö. 5. yüzyıla tarihlenmektedir. Şehir 1219’da Cengiz Han ve Moğollar tarafından ele geçirilmiş, savaşlar nedeniyle pek çok yapısı zarar görmüştür. Ardından Timur ve Şeybanlı İmparatorluklarının hüküm sürdüğü yıllarda yeniden inşa edilmiştir. Taşkent’in İpek Yolu üzerindeki konumu ise şehrin gelişmesine olanak sağlamıştır. Doğu ve Batı’dan gelen tüccar ve kaşifler; şehrin yemeklerini, kültürünü ve dinini etkilemiştir.

Taşkent, Orta Asya’nın tek metrosuna sahiptir. Her metro durağı, farklı geleneksel süslemelerle zenginleştirilmiştir. Kimisi mavi beyaz kimisi rengarenk motiflerle süslenen metro durakları, turistlerin görmeye alışkın olduğu gri duvarlardan oldukça farklıdır.Taşkent Timur İmparatorluğu tarafından ele geçirildiğinde Amir Timur, diğer Özbek kentlerinde olduğu gibi Taşkent’te de çeşitli binalar yaptırmıştır. Taşkent’in fatihi olarak, büyük bir meydana heykeli dikilmiştir. Amir Timur Heykeli, tarihi çağlardan kalma önemli bir eser olarak Taşkent ziyaretçilerinin ilgisini çekmektedir.

Etiketler: , , , , , ,0 Yorum YAPILMIS “ Taşkent Nerede ? Taşkent Tarihi ” iCiN
Not: Yorumunuz uygun gorulur ise onaylanip yayinlanacaktir.

Nerede ? Kategorisindeki Diger Yazilar

Taşkent Nerede ? Taşkent Tarihi

TAŞKENT NEREDE ?  Taşkent,... 

ÖTÜKEN Nerede ? Ötüken’in Türkler İçin Önemi

ÖTÜKEN Nerede ? Ötüken’in... 

El Hamra Sarayı Nerede?

El Hamra Sarayı Nerede... 

Çernobil nerede ? Çernobil Faciası Nerede Oldu

Çernobil Nerede Çernobil;... 


 • KIRIKKALE OTO KURTARMA

  KIRIKKALE OTO KURTARMA
 • REKLAM ALANI 240X500 SAG

 • FIRAT YILMAZ CAKIROĞLU

 • REKLAM ALANI SAG 240X250

 • Rastgele Yazilar

  Bozkurt Resimleri 2 – Bozkurtlar Fm

  BOZKURT RESİMLERİ  TÜRKMENOĞLU... 

  Ahmet Şafak’ın Annesi Vefat Etmiştir

  Değerli Sanatçımız,... 

  Başbuğ Alparslan Türkeş Resimleri

  BAŞBUĞ ALPARSLAN TÜRKEŞ... 

  Baglantilar

  

  RADYO BOZKURTLAR FM - SiZiN SESiNiZ SiZiN RADYONUZ 2009 - 2024 - turk-gokturkce-turk