ulkucu-sanatcilar-yeni-albumler-tikla ulkucu-sehitler-ulku-ugruna-bolumu Radyo-android-uygulamasi-bozkurtlarfm-tikla Karadeniz Müzikleri

REKLAM ALANI UST-1

Nihat Paran – Köşe Yazarlarımız – Kilise ve Papa Severlere Birkaç Not

Nihat Paran – Köşe Yazarlarımız – Kilise ve Papa Severlere Birkaç Not 

 

Kilise ve Papa Severlere Birkaç Not

Bu yazımızda son zamanlarda artan çocuk cinayetleri,çocuk tecavüzleri ve kadına şiddet olaylarının ardından bazılarının örnek almaya çalıştığı Avrupa, Kilise ve Papa üçgeninin 180 derecelik iç açılarını inceleyeceğiz,bir sonraki yazılarımızda ise 360 derecelik dış açılarına göz atıp Türkiye ve dünya üstüne konuşacağız.
Kilise ve Papa severlere birkaç not hatırlatıp,sonra tekrar sormak gerekiyor,sonra ister sevsinler ister sevmesinler,ama o Şanlı Türk Bayrağını ayaklar altına alan papaz bozuntusunun arka ayağını kırmayı çok isterdim.Birgün gelip o Papaz bozuntusunun Türk Bayrağına basan ayağının kırılacağını adım gibide biliyorum ve bu konuyu çok dikkatli okumanızı rica ediyorum.İşte bitmez tükenmez kilise ve papa çılgınlıkları.

Turkmenoğlu bu konuyu hazırlamak aklına nerden geldi diyecekler için bir küçük hatırlatma yapıp yazıyı sizlere sunacağım.Bu hafta tüm haberlerde,tüm gazetelerde Papa ; ABD,İrlanda ve Almanya Kiliselerinde küçük çocuklara taciz ve tecavüz eden Papazların Tanrı ve mahkeme huzurunda hesap vermesini istemiş,Nasıl olacak bu iş bilmiyorum ama Papa efendi istemiş bunu, bakalım Papa efendi neler istemiş bir görelim.Küçük bir hatırlatma (Aslında çok büyük bir hatırlatmadır) yazının içinde suç unsurlarını okurken dikkat ediniz ki, tecavüze uğrayan çok yakın akraba olabilir der ama Kız kardeş’te olabilir der,Yani Papa Efendiler için kuzen hala kızı vs yanında kız kardeşe de tecavüz sucu aynı kategoriye giriyor. Şimdi sizleri Kilisede Günahlar nasıl affedilir ve nasıl para kazanılır, yazısıyla başbaşa bırakıyorum,
ve bu yazının devamının geleceği hatırlatmasını yapmak istiyorum…

Günahlar nasıl affedilir… Ve nasıl para kazanılır?

Kilisenin tarihi, kendi ilk fikirlerinin, inançlarının ve geleneklerinin tam ve mutlak bir inkârıdır. Ortaçağ ve Rönesans Papalık tarihi –emsalsiz bir rezillik ve suç tarihi– üzerine sayısız ciltler yazılmıştır. Burada, gerçek durumu özetleyen ve bununla ikiyüzlü mitler arasındaki uçurumu gösteren bir örnekle yetineceğiz.
1517 yılında, Papa X. Leo, kişinin ruhunu makul bir para karşılığında kurtarabilmesi için Taxa Camerae’yi başlattı. Bu basit tedbirle, ne kadar kötü olursa olsun bağışlanamayacak suç yoktu. 35 madde arasından şunları okuyoruz:
“1. İster rahibelerle, ister kendi kuzenleriyle, yeğenleriyle ya da kızlarıyla (aynen böyle!), yani bir şekilde herhangi bir kadınla cinsel günah işleyen bir rahip, 67 pound 12 şilin ödemesi karşılığında bağışlanacaktır.
2. Eğer rahip, zina günahıyla birlikte doğaya ya da hayvanlara karşı işlenmiş günahlarının da bağışlanmasını istiyorsa, 219 pound 15 şilin ödemek zorundadır. Fakat kadınlarla değil de sadece oğlanlarla ve hayvanlarla doğal olmayan günahlar işlemişse, 131 pound 15 şilin ödemelidir.
3. Bir bakirenin kızlığını bozan rahip, 2 pound 8 şilin ödemelidir
4. İster kaldığı manastırda ister dışarıda, aynı anda veya art arda bir ya da birden çok erkeğe kendini veren rahibe, baş rahibenin saygısını kazanmak istiyorsa 131 pound 15 şilin ödemelidir.
7. Tüm davalardan azade tutulmak ve yasak ilişkilerini sürdürmek için geniş bir muafiyet elde etmek isteyen zinacı bir kadın, Papaya 87 pound 3 şilin ödeyecektir. Aynı şekilde, koca da aynı miktarı ödeyecektir, eğer koca kendi çocuklarıyla ensest ilişkiye girmişse, ek olarak 6 poundluk bir vicdani ödeme yapacaktır.
8. Tecavüz, soygun veya kundakçılık suçları için eziyet yapılmaması ve bağışlanması, suçluya 131 pound 7 şiline mal olur.
9. Ruhban kesime ait olmayan birinin şahsında gerçekleşen adi cinayetin bağışlanma bedeli 15 pound 3 penstir.
10. Eğer katil aynı gün iki veya daha fazla kişinin ölmesine neden olmuşsa, bir kişiyi öldürmüş gibi ödeme yapar.
11. Karısına kötü davranan koca, kilise kasasına 3 pound 4 şilin öder; eğer karısını öldürmüşse 17 pound 15 şilin, eğer karısını başka biri ile evlenmek için öldürmüşse ekstra olarak 32 pound 9 şilin öder. Kocaya suç işlerken yardım edenler adam başı 2 poundla bağışlanır.
12. Çocuğunu boğarak öldüren baba 17 pound 15 şilin ödemelidir [yani bir yabancıyı öldürmekten 2 pound daha fazla], baba bunu annenin izni ile yapmışsa bağışlanması için 27 pound 1 şilin ödemelidir.
Kürtaj da kolayca bağışlanabilmekteydi:
13. Kendi çocuğunu rahminden çıkararak yok eden annenin ve suça katkıda bulunan kocanın, her ikisi birden 17 pound 15 şilin ödemelidir. Kendisinin olmayan bir çocuğun kürtajını kolaylaştıranlar 1 pound eksik öderler.
14. Kardeş, kız kardeş, anne ya da babasını öldüren 17 pound 5 şilin ödemelidir.
Bununla birlikte, hiyerarşinin yüksek kademelerindeki piskopos veya baş keşiş öldürülürse, ödenecek miktar çok ağır biçimde artıyordu; ilk saldırı için 131 pound 14 şilin, geri kalanlar için yarı miktarı. (15). Üstelik katil “çeşitli zamanlarda birçok rahibi öldürürse, ilk cinayet için 137 pound 6 şilin ve geri kalanlar için de bunun yarısını ödemek zorundaydı.” (16)
Fakat cinayet, tecavüz veya çocuk öldürmekten çok daha ağırı, menfur dinsel sapkınlık suçuydu; yani resmi Kilisenin fikirlerinden farklı fikirlere sahip olmak. Kadın ya da erkek bir sapkın, fikirlerinden dönmüş olsa bile toplam 269 pound ödemek zorundayken, “yakılmış, asılmış ya da herhangi bir şekilde idam edilmiş bir sapkının oğlunun itibarı 218 pound 16 şilin 9 penslik ödeme yapmadığı sürece iade edilemez”di. (19)
Liste, sahtekârlık, kaçakçılık, borçların ödenmemesi, kutsal günlerde et yeme, papazlık rütbesi almak isteyen rahiplerin gayri meşru çocukları ve hatta rahip olmak isteyen hadımlarla (33. maddeye göre en az 310 pound 16 şilin ödemeliydiler) devam ediyor.
Bu çıkarcı rezillik listesine rağmen, Papa X. Leo, Katolik tarihçiler tarafından “Kilise tarihinde papalık makamının en parlak ve belki de en tehlikeli döneminin” baş kişisi olarak tanımlanır. (Bakınız: P. Rodríguez, (1997). Mentiras fundamentales de la Iglesia católica. Barcelona: Ediciones B., Anexo, s.397-400.)

papaz_ve_turk_bayragi_01

Etiketler: , , ,0 Yorum YAPILMIS “ Nihat Paran – Köşe Yazarlarımız – Kilise ve Papa Severlere Birkaç Not ” iCiN
Not: Yorumunuz uygun gorulur ise onaylanip yayinlanacaktir.

NİHAT PARAN KÖŞE YAZARLARIMIZ Kategorisindeki Diger Yazilar

Turgut Özal’ın Parmağı

TURGUT ÖZAL’IN... 

Başbakan Adnan Menderes – Neden Astınız ?

Başbakan Adnan Menderes... 


  • REKLAM ALANI 240X500 SAG

  • FIRAT YILMAZ CAKIROĞLU

  • REKLAM ALANI SAG 240X250

  • Baglantilar

    

    RADYO BOZKURTLAR FM - SiZiN SESiNiZ SiZiN RADYONUZ 2009 - 2024 - turk-gokturkce-turk