ulkucu-sanatcilar-yeni-albumler-tikla ulkucu-sehitler-ulku-ugruna-bolumu Radyo-android-uygulamasi-bozkurtlarfm-tikla Karadeniz Müzikleri

REKLAM ALANI UST-1

HAMAS Kimdir ? Hamas Hangi Ülkeye Bağlıdır

Hamas’ın resmi adı İslami Direniş Hareketi’dir. HAMAS Filistin Ulusal Yönetimi’nde seçimle belirlenmiş Filistin Parlamentosunda çoğunluğu elinde tutan Filistinli örgüt ve Sünni İslamcı siyasi partidir. HAMAS Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği’ndeki ülkeler ve uluslararası topluluklar tarafından terör örgütü olarak ilan edilmiştir. 1987 yılında Şehit Şeyh Ahmed Yasin, Abdülaziz el Rantisi ve Muhammed Taha tarafından İlk intifadanın başlangıcında 14 Aralık 198’de Mısır’daki Müslüman Kardeşler örgütünün Filistin kanadı olarak kurulmuştur.

HAMAS İsrail’e karşı düzenlediği silahlı eylemlerle adını duyurdu. HAMAS Filistin’de 2006 yılının Ocak ayında yapılan parlamento seçimlerinde çoğunluğu elde etti. Silahlı bir hareket olarak kurulan HAMAS Filistin’in önemli bir coğrafi kısmını oluşturan Gazze Şeridi’ni yönetiyor.

Hamas’ın şu anki lideri, siyasi büro başkanı İsmail Haniye’dir.

İsmail Haniye 1961’de El Şati Kampı’nda doğdu. Birinci İntifada tutuklanarak ve üç yıl hapiste kaldı. 1992’de bazı Hamas Lideri ile birlikte İsrail ve Lübnan arasındaki tarafsız bölgeye sürgün gönderilen İsmail Haniye sürgün sonrası Gazze’ye dönerek 1997 yılında Şeyh Ahmet Yasin’in ofisinin başına geçti. İsmail Haniye 2006 yılında Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas tarafından Filistin Başbakanı olarak atandı.

Haniye’nin Başbakan olmasının ardından 1 yıl sonra HAMAS Mahmud Abbas’ın Partisi El Fetif partisini zorla Gazze Şeridi’nden çıkardı. İsmail Haniye Başbakanlık’tan alındı fakat Haniye bu durumun anayasaya aykırı olduğunu beyan edip Gazze’yi yönetmeye devam etti.

İsmail Haniye 2017 yılında HAMAS’ın Siyasi Bürosunun başına geçti. İsmail Haniye şu an Katar’da yaşamaktadır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,0 Yorum YAPILMIS “ HAMAS Kimdir ? Hamas Hangi Ülkeye Bağlıdır ” iCiN
Not: Yorumunuz uygun gorulur ise onaylanip yayinlanacaktir.

Kim ? Kategorisindeki Diger Yazilar

Şenay Aybüke Yalçın Kimdir ?

Şehit Öğretmen Şenay... 

Ömer Halisdemir Kimdir ?

Ömer Halisdemir Kimdir... 

HAMAS Kimdir ? Hamas Hangi Ülkeye Bağlıdır

HAMAS NEDİR ? Hamas’ın... 

Şeyh Ahmet Yasin Kim ?

Şeyh Ahmet Yasin Kimdir... 

İzzeddin el-Kassam Tugayları kimdir ?

İzzeddin el-Kassam... 

İzzeddin el-Kassam kimdir ?

Siyonist İsrail’e... 


 • KIRIKKALE OTO KURTARMA

  KIRIKKALE OTO KURTARMA
 • REKLAM ALANI 240X500 SAG

 • FIRAT YILMAZ CAKIROĞLU

 • REKLAM ALANI SAG 240X250

 • Baglantilar

  

  RADYO BOZKURTLAR FM - SiZiN SESiNiZ SiZiN RADYONUZ 2009 - 2024 - turk-gokturkce-turk