ulkucu-sanatcilar-yeni-albumler-tikla ulkucu-sehitler-ulku-ugruna-bolumu Radyo-android-uygulamasi-bozkurtlarfm-tikla Karadeniz Müzikleri

REKLAM ALANI UST-1

İzzeddin el-Kassam kimdir ?

Siyonist İsrail’e karşı kurulan el-Kassam Tugayları’nın ismini aldığı isim olan İzzeddin el-Kassam.

İzzeddin el Kasam ( Doğum: 1882, Lazkiye, Suriye – Ölüm: 20 Kasım 1935 )

Tam adı:  İzzeddin bin Abdülkadir bin Mustafa bin Yusuf bin Muhammed el-Kassam

Filistin’deki İngiliz sömürgeciliğine karşı silahlı mücadele verirken 1935’te Şehit olan Suriye asıllı Filistin lideri Şeyh İzzeddin el-Kassam

Filistin Lideri Şehit İzzeddin el Kassam,1882 yılında Suriye’nin Lazkiye / Cebale köyünde doğdu. 14 yaşında köyünden ayrılarak Mısır Kahire’de El Ezher Üniversitesi’ne gitti, burada Müslüman Kardeşler grubuna katıldı. El Ezher’deki eğitiminden sonra köyüne dönen El Kassam, köyündeki camide imamlık yapmaya başladı. Vaazlar vererek İslâmî dirilişin ancak öze dönüşle sağlanacağını, emperyalizmin en büyük düşman olduğunu dile getirdi.

İzzeddin-el Kassam’ın ismi yaptığı vaazlarla tüm Suriye’ye yayılmaya başladı. Sadece vaazlarla yetinmeyen Kassam,1911’de İtalya’nın Trablus’u işgal etmesi üzerine Osmanlı birlikleriyle İtalyanlara karşı fiili olarak da savaştı. Daha sonra Osmanlı Ordusuna katılan İzzettin El Kassam, Şam’ın Fransız işgalinden kurtarılması için mücadele etmeye ve halkı örgütlemeye başladı. Bu esnada İzzeddin El Kassam, Fransız askeri idaresi tarafından gıyabında ölüm cezasına çarptırıldı.

Şeyh İzzeddin El Kassam, işgale karşı direnmek amacıyla küçük askeri birlikler kurarak ve Lübnan-Filistin sınırında gerilla savaşı başlattı.

İzzeddin El Kassam’ın silahlı mücadelesi Filistin’de bir Yahudi devleti kurulmasını destekleyen İngiltere’yi rahatsız etmişti. 1935 yılında İzzeddin El Kassam, 500 İngiliz askeri tarafından kuşatılıp Şehit edildi. HAMAS’ın saldırı timi olarak da bilinen İzzeddin el-Kassam Tugayları adını İzzeddin el Kassam’dan almıştır. Ayrıca, HAMAS’ın kullandığı ve İsrail’e büyük korku yaşatan Kassam roketleri de adını İzzettin Kassam’dan almıştır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,0 Yorum YAPILMIS “ İzzeddin el-Kassam kimdir ? ” iCiN
Not: Yorumunuz uygun gorulur ise onaylanip yayinlanacaktir.

Kim ? Kategorisindeki Diger Yazilar

Şenay Aybüke Yalçın Kimdir ?

Şehit Öğretmen Şenay... 

Ömer Halisdemir Kimdir ?

Ömer Halisdemir Kimdir... 

HAMAS Kimdir ? Hamas Hangi Ülkeye Bağlıdır

HAMAS NEDİR ? Hamas’ın... 

Şeyh Ahmet Yasin Kim ?

Şeyh Ahmet Yasin Kimdir... 

İzzeddin el-Kassam Tugayları kimdir ?

İzzeddin el-Kassam... 

İzzeddin el-Kassam kimdir ?

Siyonist İsrail’e... 


 • KIRIKKALE OTO KURTARMA

  KIRIKKALE OTO KURTARMA
 • REKLAM ALANI 240X500 SAG

 • FIRAT YILMAZ CAKIROĞLU

 • REKLAM ALANI SAG 240X250

 • Baglantilar

  

  RADYO BOZKURTLAR FM - SiZiN SESiNiZ SiZiN RADYONUZ 2009 - 2024 - turk-gokturkce-turk