ulkucu-sanatcilar-yeni-albumler-tikla ulkucu-sehitler-ulku-ugruna-bolumu Radyo-android-uygulamasi-bozkurtlarfm-tikla Karadeniz Müzikleri

REKLAM ALANI UST-1
728*90

Ülkücü İşçiler Derneği Köşesi

–Ülkücü İşçiler Derneği Şubeleri Adresleri Başkanlar ve Telefonları….Tıklayın

ÜLKÜCÜ İŞÇİLERDEN HABERLER

Üç Kazan Üç Hilal

Erdemli Ülkücü İşçiler Derneği tarafından aşure günü düzenlendi. Dernek binası önünde kurulan 3 kazanda pişirilen sıcak aşure vatandaşlara dağıtıldı.  

Erdemli Ülkücü İşçiler Derneği başkanı Mümin Çoban, etkinliğin açılış konuşmasına davete katılanlara Ülkücü İşçiler Derneği Genel Başkanı A. Refik Üstün’ün selamını ileterek başladı.
Dernek Başkanı Çoban, Muharrem Ayı ve aşure geleneğinin kardeşliği, paylaşmayı, hoşgörülü olmayı hatırlattığını belirterek, “Sevgi ve saygıyı hiçbir zaman kaybetmeden, fakir ve fukaraya sahip çıkılması hepimizin arzusudur. Kardeşlik ve hoşgörünün, insani ve ahlaki değerlerimizin dünya var olduğu sürece değerinden hiçbir şey kaybetmeden sürmesini diliyorum” dedi.
Yüzyıllardır süre gelen bu geleneğin, birlik ve beraberliğin pekişmesine vesile olmasını dileğinde de bulunan Çoban, “Bugüne “Âşura” denmesinin sebebi, Muharrem ayının onuncu gününe denk geldiği içindir. Hadis kitaplarında geçtiğine göre ise, bu güne bu ismin verilmesinin hikmeti, o günde Cenâb-ı Hak on peygamberine on değişik ikram ve ihsan ettiği içindir. Bu ikramlar şöyle belirtilmektedir: Allah, Hz. Musa’ya (a.s.) Âşura Gününde bir mucize ihsan etmiş, denizi yararak Firavun ile ordusunu sulara gömmüştür. Hz. Nuh (a.s.) gemisini Cûdi Dağının üzerine Âşura Gününde demirlemiştir.Hz. Yunus (a.s.) balığın karnından Âşura Günü kurtulmuştur. Hz. Âdem’in (a.s.) tevbesi Âşura Günü kabul edilmiştir. Hz. Yusuf kardeşlerinin atmış olduğu kuyudan Âşura Günü çıkarılmıştır. Hz. İsa (a-s.) o gün dünyaya gelmiş ve o gün semâya yükseltilmiştir. Hz. Davud’un (a.s.) tevbesi o gün kabul edilmiştir. Hz. İbrahim’in (a.s.) oğlu Hz. İsmail o gün doğmuştur. Hz. Yakub’un (a.s.), oğlu Hz.Yusuf’un hasretinden dolayı kapanan gözleri o gün görmeye başlamıştır. Hz. Eyyûb (a.s.) hastalığından o gün şifaya kavuşmuştur” diye konuştu.
Toplumları ayakta tutan yaşattıkları örf, adet, anane ve kültürleri olduğunu da dile getiren Çoban, “Kültürlerine sahip çıkan toplumlar ayakta kalmayı başarmışlardır. Bizde bu güzel değerlerimize sahip çıkmak adına ilk kez aşure günü etkinliğini gerçekleştirdik. Bundan sonra da bu etkinliğimizi gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Aşure etkiliğimizi bu yıl 3 kazanda pişirilen aşure ile başlattık. İnşallah gelecek yıl bu kazanlarımızın sayısı artacak ve bu etkinliğimizi geleneksel hale getireceğiz” şeklinde konuştu.
Erdemli Belediye başkanı Mükerrem Tollu, Aşure’nin lezzetten çok, paylaşımın, bolluk ve bereketin habercisidir. Bunun yaşatılması ve yeni nesillerle paylaşılması gerektiği kanısındayım. Bu güzel değerin kaybolmadan gelecek nesillere miras kaslını diliyoruz” dedi.
“Aşure’nin Müslüman Türklere özgü büyük bir yardımlaşma ve dayanışma örneğidir” diyen Kumkuyu belediye başkanı Ömer Sezer ise “Bütün vatandaşların hicri yılını ve Muharrem ayı ile birlikte Aşure Günü’nü tebrik ediyorum” diye konuştu.
Konuşmaların ardından yapılan dua ile belediye başkanları tarafından aşure dağıtımına başlandı. Bereketli olması dileğiyle açılan kazanlardan vatandaşlara sıcak aşure dağıtıldı.

__________________________________________________________

Ülkücü İşçilerden Topkara’ya Ziyaret ..

Erdemli Ülkücü İşçiler Derneği Başkanı Mümin Çoban ve dernek yönetim kurulu üyeleri Limonlu Belediye başkanı Mehmet Topkara’yı makamında ziyaret etti.

Güncel konuların değerlendirildiği toplantıda Dernek başkanı Mümin Çoban, dernekleri ile ilgili bilgiler verdi.
Limonlu Belediye Başkanı Mehmet Topkara, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Erdemli’de Ülkücü İşçiler Derneği’nin bu güne o kadar Erdemli gibi bir yerde açılmamasının büyük eksikliğinin yaşandığını, ancak derneğin açılmasıyla da bu büyük eksikliğin giderildiğini söyledi.
Limonlu Belediye Başkanı Mehmet Topkara, “ Erdemli’de kısa sürede derneğin açılması, kısa sürede teşkilatlanmanız, binaya kavuşmanız, toplum içinde yer edinerek itibar görmeniz, işçilerimizin eli ayağı, kurumlarında sesi olma gayretinizi takdir ediyoruz. Kuruluş aşamasında bu gününe kadar çeşitli vesilelerle bir araya geldik. Sizlere pek fazla yardımcı olamadığımızı düşünüyoruz, ancak bundan sonra yanınızda olma gayretimiz olacak” dedi.
Yıllardır il ve ilçelerde Ülkücü İşçiler Derneklerinin hem ülkesine, vatanına ve milletine büyük faydası olduğunun bilindiğini ifade eden Topkara, “ Bu derneğimizi Erdemli de kuran arkadaşların seçkin olması, düşüncesi ve yaşamları ile örnek olmaları yönüyle de sevilen arkadaşlardan oluşmasından son derece memnunuz. Bu arkadaşlarımız dernek kurulmadan öncede etrafına ışık saçan arkadaşlarımızdandı, onların dernek çatısı altında bir araya gelmeleri hizmetlerine daha büyük bir anlam katmıştır. Bu arkadaşlarımızın Erdemli’mize büyük katkıları olacak. Bu katkıda bize düşen ne ise biz onu yapmaya hazırız” diye konuştu.
Erdemli Ülkücü İşçiler Derneği’nin ilçede büyük bir eksikliği tamamladığını dile getiren Topkara, “Bundan önce Erdemli’de hangi siyasi görüşten olursa olsun bir işçi hareketinin olmadığını düşünüyorduk. İşçilerimizde dernek ile ciddi bir şekilde temsil edilecek. Herhangi bir konuda işçilerimiz Erdemli ruhu ile kendilerini temsil edecek” dedi.
Erdemli yerel basınının Ülkücü İşçiler Derneğine de sahip çıktığını anlatan Topkara, “ Basın mensupları da kuruluş şamasından bu güne sizlerle beraber oldu. Düşüncelerinizi ortaya koydu. Halkla aranızda bir köprü kurdu. Derneğin tanıtımı açısından basın mensuplarımız üzerine düşün görevi yerine getirdi. Basın mensuplarımıza da ayrıca teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Erdemli Ülkücü İşçiler Derneği Başkanı Mümin Çoban ise Başkan Topkara’ya açıklamalarından ve olumlu izlenimlerinden ötürü teşekkür etti.
Çoban, “Kızkalesi ile Çeşmeli beldeleri arasında davamıza hizmet için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Taşın altına elimizi değil, gerekirse gövdemize koyacağız. Kamuda işçi arkadaşlarımızın sesi olacak, onları en iyi en verimli bir şekilde temsil edeceğiz. Tüzüğümüz gereği dernek üyelerimizin illa işçi olması gerekmiyor. Bütün herkese kapımızın açık olduğunu söylemek isterim” dedi.
Güncel konularda yapılan sohbetin ardından günün anısına dernek yönetimi ve limonlu belediye başkanı Mehmet Topkara hatıra fotoğrafı çektirdi.

_____________________________________

Ülkücü İşçiler’den TEKEL İşçilerine Destek!

Zeytinburnu Ülkücü işçiler Derneğinden tekel çalışanlarına destek! Ülkücü işçiler Derneği Zeytinburnu şubesi bir basın bildirisi yayınlayarak; Hükümetin tekel politikasınıı eleştirdiklerini ve hak arama mücadelesinde sonuna kadar TEKEL işçisinin yanında oldukarını bildirdi. Ülkücü işçiler Derneği Zeytinburnu şube Başkanı suat VARNA yaptığı açıklamada; Hükumet 7 yıldır uyguladığı özelleştirme politiklarıyla Türkiye yi tütün ihraç eden bir ülke olmaktan çıkarmış tütün ithal eden bir ülke durumuna düşürmüş, 176 bin tütün üreticisini boynu bükük bırakmış doğu ve güney doğudan, Karadeniz ve ege bölgesine kadar binlerce tekel işçisinide işinden etmiş, sokağa dökmüş bulunmaktadır. TEKEL 1milyar 720 milyona yani iki yıllık karına karşılık gelecek bir rakama British Amerikan Tobacco ortaklığına satılmıştır. Bu rakam aynı zamanda Türkiye’nin ödemekte olduğu 15 günlük dış borç faizi tutarına tekabül etmektedir. Aynı ihaleye giren yerli iştirakçiler bulunmasına rağmen hem de bu iştirakler ‘biz tekeli alırsak fabrikaları da kapatmayacağız taahhüdünde bulunmasına rağmen hükümet bu koskoca kurumu Adeta peşkeş çekercesine yabancı sermayeye satmıştır. Bu gün bu yanlış uygulamanın sonucu olarak Türkiye de yaşayan her yetmiş kişiden biri bu özelleştirmenin mağdurudur.aileleriyle birlikte hesaplandığında yarım milyona yakın insan mağdur edilmiştir. Bu saydıklarımız mevcut hükumetin sadece TEKEL bahsine dair hatalarıdır. Daha pek çok meselede buna benzer yanlış adımlar atmaya devam etmektedirler mevcut iktidar Avrupalı dostlarının memnuniyetini kendi vatandaşının mağduriyetinin üzerinde görmekte bu mağduriyet üzerinden onlara menfaat devşirmektedir. Bu durum karşısında Biz ülkücü işçişler olarak haktan yana tavır koyuyor ve TEKEL işçilerinin onurlu mücadelesini sonuna kadar destekliyoruz. Kamu oyuna saygıyla duyurulur

 0 Yorum YAPILMIS “ Ülkücü İşçiler Derneği Köşesi ” iCiN
Not: Yorumunuz uygun gorulur ise onaylanip yayinlanacaktir.


  • REKLAM ALANI 240X500 SAG

  • FIRAT YILMAZ CAKIROĞLU

  • REKLAM ALANI SAG 240X250

  • Reklam Alanı

    

    RADYO BOZKURTLAR FM - SiZiN SESiNiZ SiZiN RADYONUZ 2009 - 2024 - turk-gokturkce-turk